Skip to content

419 Prospect PlNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block2911
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G -6/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,500
56%
Improvement Value:$290,700
44%
Total Assessment$656,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,711+16.5%
2024$8,333+11.3%
2023$7,488+5.8%
2022$7,076+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9326, Page 5552Recorded12/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950