Skip to content

425 Prospect PlNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block2911
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-7/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,200
53%
Improvement Value:$303,500
47%
Total Assessment$648,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,355+14.1%
2024$9,075+12.4%
2023$8,076+5.9%
2022$7,623+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 9157, Page 1970NU CodeTitle correction (4)Recorded3/17/2016

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5828, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1954