Skip to content

432 Prospect PlNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block2912
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,800
56%
Improvement Value:$202,100
44%
Total Assessment$454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,831+15.1%
2024$5,936+6.5%
2023$5,572+7.4%
2022$5,189+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 9031, Page 5709

Property Built

Built

Year Built: 1954