Skip to content

136 Inskip AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 8, 2004

Property Information

Block292
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage916
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,600
67%
Improvement Value:$202,700
33%
Total Assessment$609,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,353-0.4%
2024$9,395+8.6%
2023$8,651+8.9%
2022$7,944+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8383, Page 1974

Property Built

Built

Year Built: 1950