Skip to content

130 Inskip AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1966

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block292
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$755,100
63%
Improvement Value:$437,500
37%
Total Assessment$1,192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,844+6.9%
2024$14,822+3.6%
2023$14,313+6.6%
2022$13,429+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966