Skip to content

817 Old Corlies AveNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Mar 20, 2003

Property Information

Block3001
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,700
54%
Improvement Value:$234,000
46%
Total Assessment$508,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+5.2%
2024$6,834+5.8%
2023$6,459+2.2%
2022$6,322+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 8211, Page 1888

Property Built

Built

Year Built: 1965