Skip to content

114 Atkins AveNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block302
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,203
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,000
61%
Improvement Value:$171,200
39%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,941+16.0%
2024$5,985+35.3%
2023$4,425+7.1%
2022$4,132+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

Sq Ft1,203DeedBook 9126, Page 1769Recorded8/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920