Skip to content

120 Atkins AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block302
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,000
47%
Improvement Value:$289,100
53%
Total Assessment$546,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,552+11.7%
2024$7,659+23.1%
2023$6,221+6.6%
2022$5,833+6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 9314, Page 4904Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8491, Page 8651

Property Built

Built

Year Built: 1950