Skip to content

40 Toomin DriveNeptune, NJ 07753

Built 1967

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 14, 2017

Property Information

Block3206
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning49A
Sq Footage1,984
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
61%
Improvement Value:$209,700
39%
Total Assessment$533,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,027-6.1%
2024$8,548+16.2%
2023$7,353+6.4%
2022$6,911+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 9265, Page 8779Recorded1/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1967