Skip to content

39 Country Club DrNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block3206
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
55%
Improvement Value:$267,700
45%
Total Assessment$591,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,023-1.9%
2024$9,196+6.3%
2023$8,651-5.1%
2022$9,120+45.7%
Property History

Property Sale

Sale
$422,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 9348, Page 8033Recorded5/17/2019

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 9060, Page 9150

Property Built

Built

Year Built: 1961