Skip to content

5 Country Club DrNeptune, NJ 07753

Built 1970

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 27, 1996

Property Information

Block3207
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,912
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
47%
Improvement Value:$372,000
53%
Total Assessment$696,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,816-1.7%
2024$11,002+14.8%
2023$9,587+6.1%
2022$9,033+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5515, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1970