Skip to content

6 Country Club DrNeptune, NJ 07753

Built 1970

Last Sale Price
$391,001
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block3208
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-B-2AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
51%
Improvement Value:$315,100
49%
Total Assessment$639,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,839-1.8%
2024$10,016+17.9%
2023$8,494+2.5%
2022$8,286-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$391,001

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 9334, Page 8292Recorded2/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1970