Skip to content

3315 Highway 33Neptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block3301
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,156
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,200
32%
Improvement Value:$385,900
68%
Total Assessment$564,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,466-0.2%
2024$9,489+12.9%
2023$8,406-0.2%
2022$8,421+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950