Skip to content

3403 Highway 33Neptune, NJ 07753

Built 1987
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block3301
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class---
DescriptionTAMARACK STOR.
Dwellings0
ZoningC-5
Sq Footage---
Acreage5.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,035,200
21%
Improvement Value:$3,787,700
79%
Total Assessment$4,822,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,952-2.5%
2024$85,090-12.9%
2023$97,724-0.2%
2022$97,955-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,950,000

From:

To:

DeedBook 9097, Page 2891Recorded1/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1987