Skip to content

12 Valley DrNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Date
Jun 13, 1991

Property Information

Block3404
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
52%
Improvement Value:$260,100
48%
Total Assessment$542,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,065+16.6%
2024$6,917+11.2%
2023$6,221+14.3%
2022$5,443+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5076, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1957