Skip to content

16 Manor DrNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block3406
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-S-BIG1-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,615
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
59%
Improvement Value:$192,800
41%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,578+17.9%
2024$6,428+7.0%
2023$6,005+14.6%
2022$5,240+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,615DeedBook 9587, Page 4794NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1956