Skip to content

629 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 2003

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block3407
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,554
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,500
40%
Improvement Value:$447,200
60%
Total Assessment$747,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,203+10.1%
2024$11,087+16.5%
2023$9,513+8.0%
2022$8,811+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft2,554DeedBook 9658, Page 490Recorded8/30/2023

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,554DeedBook 9605, Page 6118Recorded7/18/2022

Property Sale

Sale
$364,900
DeedBook 8398, Page 1941

Property Built

Built

Year Built: 2003