Skip to content

3206 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block3407
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class45
Description1SCBS2G 8/3/2
Dwellings2
ZoningR10
Sq Footage2,003
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,100
52%
Improvement Value:$310,700
48%
Total Assessment$642,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,517+16.7%
2024$8,158+11.3%
2023$7,330+12.3%
2022$6,530+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 8994, Page 6146

Property Built

Built

Year Built: 1960