Skip to content

10 Brookside DrNeptune, NJ 07753

Built 1998

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block3504
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,708
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,200
53%
Improvement Value:$258,300
47%
Total Assessment$547,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,126+14.7%
2024$7,957+14.7%
2023$6,937+12.9%
2022$6,144+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 9247, Page 9734NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 9190, Page 4432NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8294, Page 6190

Property Built

Built

Year Built: 1998