Skip to content

103 W Trident BlvdNeptune, NJ 07753

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2007

Property Information

Block3509
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,466
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,100
44%
Improvement Value:$362,700
56%
Total Assessment$650,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,301+8.3%
2024$8,591+17.4%
2023$7,315+12.8%
2022$6,483+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967