Skip to content

105 W Trident BlvdNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 28, 2003

Property Information

Block3509
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,100
64%
Improvement Value:$165,200
36%
Total Assessment$453,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,755+21.2%
2024$5,573+6.4%
2023$5,240+16.2%
2022$4,511+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8315, Page 4377

Property Built

Built

Year Built: 1960