Skip to content

202 Fairway LaneNeptune, NJ 07753

Built 2005

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 13, 2015

Property Information

Block3601
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,012
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,200
35%
Improvement Value:$486,800
65%
Total Assessment$749,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,595+8.7%
2024$11,584+16.9%
2023$9,910+3.9%
2022$9,539+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft3,012DeedBook 9113, Page 6942Recorded5/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$441,105

From:

To:

Sq Ft2,339DeedBook 8353, Page 6426NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/21/2004