Skip to content

204 Fairway LaneNeptune, NJ 07753

Built 2003

Last Sale Price
$353,900
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block3601
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,012
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,200
37%
Improvement Value:$446,700
63%
Total Assessment$708,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,830+10.5%
2024$9,802+8.5%
2023$9,030+1.1%
2022$8,929+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$353,900

From:

To:

Sq Ft2,982DeedBook 8315, Page 3007NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 2003