Skip to content

210 Jumping Brook RdNeptune, NJ 07753

Commercial

Last Sale Price
$10,125,000
Last Sale Date
Feb 9, 1999

Property Information

Block3601
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class---
DescriptionJB GOLF COURSE
Dwellings0
ZoningR40
Sq Footage---
Acreage135.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,433,300
71%
Improvement Value:$2,690,800
29%
Total Assessment$9,124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$155,886+10.6%
2024$140,919-6.1%
2023$149,998-0.2%
2022$150,353-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$10,125,000
DeedBook 5797, Page 854