Skip to content

16 Harvard AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2004

Property Information

Block3705
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,000
56%
Improvement Value:$202,500
44%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,262-1.1%
2024$8,352+40.6%
2023$5,941-1.7%
2022$6,043+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955