Skip to content

3 Rutgers TerrNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block3809
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class17
Description1SFV1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,100
48%
Improvement Value:$263,100
52%
Total Assessment$508,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,650+14.3%
2024$7,567+28.3%
2023$5,897+2.5%
2022$5,755+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950