Skip to content

3542 Asbury AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block3802
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,705
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,500
43%
Improvement Value:$310,300
57%
Total Assessment$540,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,566+13.0%
2024$8,468+42.0%
2023$5,965+2.7%
2022$5,808+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,705DeedBook 9434, Page 1154NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950