Skip to content

14 Denbo DrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 29, 2011

Property Information

Block3805
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 8/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
48%
Improvement Value:$253,200
52%
Total Assessment$491,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,391+14.5%
2024$7,331+31.0%
2023$5,597+2.4%
2022$5,467+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8921, Page 9894

Property Built

Built

Year Built: 1960