Skip to content

3 Vanada CtNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 26, 2013

Property Information

Block3803
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,300
50%
Improvement Value:$229,200
50%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,864+15.1%
2024$6,832+18.6%
2023$5,762+2.5%
2022$5,619+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 9000, Page 7205

Property Built

Built

Year Built: 1950