Skip to content

3530 Asbury AveNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2009

Property Information

Block3803
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,100
46%
Improvement Value:$234,100
54%
Total Assessment$434,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,869+14.7%
2024$6,863+30.8%
2023$5,247+2.6%
2022$5,113+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952