Skip to content

10 Rutgers TerrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 16, 2025

Property Information

Block3808
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,300
59%
Improvement Value:$177,500
41%
Total Assessment$431,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,993+16.3%
2024$6,874+21.0%
2023$5,680+2.3%
2022$5,553+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,362DeedBook 9748, Page 1211Recorded7/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960