Skip to content

1016 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1970

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 27, 2001

Property Information

Block3808
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,100
48%
Improvement Value:$266,800
52%
Total Assessment$517,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,138+13.7%
2024$8,037+34.4%
2023$5,978+2.7%
2022$5,818+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8074, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1970