Skip to content

1100 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block3809
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class17
Description1SFV1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,033
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,900
44%
Improvement Value:$303,900
56%
Total Assessment$542,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,152+13.0%
2024$8,096+26.2%
2023$6,413+3.0%
2022$6,227+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft2,033DeedBook 9201, Page 3996Recorded12/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960