Skip to content

1315 09th AveNeptune, NJ 07753

Built 1931

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 22, 2007

Property Information

Block402
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,684
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
50%
Improvement Value:$260,200
50%
Total Assessment$524,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,237+13.4%
2024$8,148+23.1%
2023$6,621+3.5%
2022$6,396+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8640, Page 2207

Property Built

Built

Year Built: 1931