Skip to content

1326 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Feb 3, 2012

Property Information

Block402
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF 6/3/1
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,054
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,200
64%
Improvement Value:$136,900
36%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,622+13.9%
2024$5,815+34.9%
2023$4,311+7.5%
2022$4,009+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$356,000

From:

To:

Sq Ft1,054DeedBook 8933, Page 8909NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/22/2012

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5979, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1930