Skip to content

1323 09th AveNeptune, NJ 07753

Built 1946

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block402
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage643
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,400
64%
Improvement Value:$131,800
36%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,684+16.3%
2024$4,889+31.4%
2023$3,721+8.0%
2022$3,446+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft643DeedBook 9586, Page 4233NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/25/2022

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8691, Page 2824

Property Built

Built

Year Built: 1946