Skip to content

1329 09th AveNeptune, NJ 07753

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block402
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SFV-1SF
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage1,370
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,800
48%
Improvement Value:$285,200
52%
Total Assessment$548,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,783+13.1%
2024$8,651+25.9%
2023$6,874+6.1%
2022$6,479+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,800
DeedBook 5560, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1923