Skip to content

102 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1923

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block224
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
66%
Improvement Value:$252,300
34%
Total Assessment$745,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,595+0.9%
2024$11,494+9.8%
2023$10,468+4.0%
2022$10,064+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8776, Page 4985

Property Built

Built

Year Built: 1923