Skip to content

410 Atkins AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Nov 15, 2005

Property Information

Block405
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SFV2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
43%
Improvement Value:$356,100
57%
Total Assessment$620,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,950+11.6%
2024$8,018+25.2%
2023$6,406+6.7%
2022$6,002+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 8518, Page 2434Recorded12/1/2005

Property Built

Built

Year Built: 1930