Skip to content

1312 09th AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2014

Property Information

Block407
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SFAL1G 5/3/1
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage792
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
62%
Improvement Value:$162,000
38%
Total Assessment$426,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,761+16.3%
2024$5,814+33.0%
2023$4,370+7.1%
2022$4,079+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955