Skip to content

27 Jumping Brook RdNeptune, NJ 07753

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block4104
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.4

Building Details

Building Class17
Description1SAL2G 4/2/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage825
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
74%
Improvement Value:$115,600
26%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,442+9.9%
2024$5,864+11.1%
2023$5,278-3.4%
2022$5,467+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953