Skip to content

1306 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1994

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Nov 6, 1998

Property Information

Block411
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SALG 6/3/1.5
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,517
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
57%
Improvement Value:$199,300
43%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+13.6%
2024$6,884+25.8%
2023$5,471+2.1%
2022$5,356+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5781, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1994