Skip to content

1318 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block411
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1SAL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,131
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
49%
Improvement Value:$270,200
51%
Total Assessment$534,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,287+3.7%
2024$7,988+29.1%
2023$6,189+6.5%
2022$5,810+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,131DeedBook 9536, Page 6959Recorded8/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920