Skip to content

1216 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1942

Owner
---
Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block412
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage749
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,800
61%
Improvement Value:$152,900
39%
Total Assessment$390,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,169+15.0%
2024$5,366+33.6%
2023$4,015+7.8%
2022$3,723+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft749DeedBook 9769, Page 2235Recorded12/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1942