Skip to content

1214 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1949

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 20, 2008

Property Information

Block412
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage701
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,800
70%
Improvement Value:$101,500
30%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,873+15.9%
2024$5,068+29.4%
2023$3,918+7.8%
2022$3,632-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8747, Page 9823

Property Built

Built

Year Built: 1949