Skip to content

1111 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Oct 3, 2011

Property Information

Block414
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description1SFAL5G
Dwellings2
ZoningTV
Sq Footage2,784
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,100
62%
Improvement Value:$160,300
38%
Total Assessment$423,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,715+13.8%
2024$6,782+56.1%
2023$4,344+8.0%
2022$4,024+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 8911, Page 2541Recorded10/12/2011

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 8645, Page 5234Recorded4/20/2007

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 8111, Page 5431NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/7/2002

Property Built

Built

Year Built: 1950