Skip to content

1410 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1951

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Feb 15, 2023

Property Information

Block418
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5S-S-OLD-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,649
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
39%
Improvement Value:$407,900
61%
Total Assessment$672,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,280+7.9%
2024$10,459+39.7%
2023$7,488+0.0%
2022$7,488-14.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft2,649DeedBook 9635, Page 5015Recorded2/27/2023

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,649DeedBook 9548, Page 2893Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 8626, Page 6201

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,882DeedBook 5882, Page 869NU CodePartial parcel (6)Recorded12/1/1999

Property Built

Built

Year Built: 1951