Skip to content

1115 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1934

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block414
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningTV
Sq Footage1,656
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,900
52%
Improvement Value:$237,500
48%
Total Assessment$497,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,992+12.9%
2024$7,078+39.9%
2023$5,061+7.6%
2022$4,704+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1934