Skip to content

1304 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block416
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,617
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
53%
Improvement Value:$236,900
47%
Total Assessment$501,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+15.3%
2024$6,810+32.3%
2023$5,147+6.8%
2022$4,818+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 9612, Page 3922NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1940