Skip to content

1308 06th Ave 1/2Neptune, NJ 07753

Built 1929

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 24, 2003

Property Information

Block419
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,100
50%
Improvement Value:$241,400
50%
Total Assessment$484,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,556+12.2%
2024$6,733+23.6%
2023$5,445+7.0%
2022$5,087+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8237, Page 3977

Property Built

Built

Year Built: 1929